Systémy

Systémy

Aktivní systémy

Tento typ solárních systémů je určen k celoročnímu ohřevu teplé užitkové vody, či ohřevu bazénové vody. Vhodné jsou také k přitápění budov prostřednictvím teplovodního či teplovzdušného vytápění. Aktivní systémy se dají většinou bez problémů nainstalovat na stávají budovy.

Ve vodních či štěrkových zásobnících je možné po delší dobu akumulovat sluneční energii. Čím je tato doba akumulace delší, tím je tento systém dražší a také méně ekonomický. Z těchto dvou důvodů se dává přednost spíše krátkodobým akumulacím spolu s pružnými otopnými systémy. Krátkodobou akumulací se myslí akumulace několikadenní.

Pasivní systémy

Tento systém musí splňovat jednu důležitou podmínku. A tou je vytvoření harmonického celku. Toho je mnohem snadnější dosáhnout u novostaveb. U starších budov jde této harmonizace dosáhnout vhodnou rekonstrukcí, kdy se vybudují skleněné přístavky nebo třeba prosklené verandy.

U pasivních systémů je důležité vyřešit jeden závazný problém. A to, jak se zbavit rizika tepelné zátěže během léta. Možností je několik. Řádným odvětrání nebo i akumulací do stavebních konstrukcí. Máte-li prosklenou plochu orientovanou na jih či západ hrozí, že se zvýší riziko přehřívání v interiéru. A to zejména v horkých letních měsících.

Vybíráte-li si vhodné zasklení, dbejte zejména na technické vlastnosti, jako je schopnost propouštět sluneční záření a světlo, a také na jeho izolační vlastnosti.

Předností pasivních systémů je především to, že ke své činnosti nepotřebují žádné přídavné zařízení. Pasivní systém musí být navržen tak, aby zisky byly co nejvíce využity. Proto je vhodné tyto systémy u konkrétní budovy prodiskutovat s odborníkem a ne s architektem či stavařem. Co se týče energetického přínosu, to závisí na využívání stavby.

O webu

Internetová stránka ohrevtuv. cz je věnována, jak již z názvu vyplývá, problematice ohřevu teplé užitkové vody. Na našich stránkách získáte všechny potřebné informace. Dozvíte se zde co to vlastně ohřev TUV je a co to obnáší. Jaké je možné využít zařízení a jak se dělí. Dále pak budete vědět, jaké je možné využít systémy a jaký je rozdíl mezi aktivním a pasivními. Jejich výhody i nevýhody. Aby zařízení pro ohřev TUV byl co nejúčinnější, je zapotřebí dimenzování. Jestli právě hledáte tyto informace, naše webová stránka je vás k dispozici.